IPL – TRVALÁ DEPILÁCIA

 

Fotoepilácia je najpokročilejšia technika používaná na postupné odstránenie ochlpenia na tele s nadmerným alebo nežiaducim ochlpením. Týmto prístrojom je možné ošetriť typ chĺpku, počínajúc čiernym až po blond.

Metóda je vhodná na ošetrenie každej časti ľudského tela. Pomocou tejto techniky dosiahneme rôzne účinky: od prvého sedenia pozorujeme, že chĺpky dorastajú čoraz neskôr, percento znovu narastených chĺpkov sa postupne znižuje a nové chĺpky sú čoraz jemnejšie a slabšie. 

Chĺpky na ľudskom tele sú prirodzeným javom. Estetické normy dnešnej doby však uprednostňujú dokonale hladké ženské telo, dokonca ochlpenie niektorých častí mužského tela sa dnes považuje za nevzhľadné. Odstraňovanie chĺpkov sa stalo samozrejmosťou pre väčšinu z nás. Chĺpky si holíme, vytrhávame alebo odstraňujeme voskom. Chĺpky však po niekoľkých dňoch znova vyrastú a my musíme tieto procedúry opakovať. Preto dnes čoraz viac rastie popularita IPL epilácie, ktorá rieši problémy nežiadúceho ochlpenia natrvalo.

IPL fotoepilácia pracuje na princípe selektívnej fototermolýzy – produkuje svetelné žiarenie nekoherentnej vlnovej dĺžky, citlivé na farbivo vlasového chĺpku – melanín. Svetelný lúč prenikne ku korienku chĺpku, reaguje s jeho farbivom a zmenou svetelného žiarenia na tepelnú energiu dochádza k zahriatiu vlasového korienka a jeho zničeniu. Farbivo melanín však obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia, alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva aj pokožku. Takže pri tmavej koži je nutné použiť nižšiu energiu laserového lúča, tak, aby nedošlo k jej poškodeniu . Táto nižšia energia je však menej efektívna pre definitívne odstránenie vlasovej cibuľky. Podmienkou je aspoň minimálna prítomnosť pigmentu v chĺpku (svetlé ani šedivé chĺpky laser neodstráni). Ideálny pre epiláciu laserom je tmavý hrubý chlp a svetlá koža. Keďže vlasy aj chĺpky v priebehu svojho života prechádzajú určitými rastovými cyklami, pre úspešný výsledok epilácie je potrebné zasiahnuť vlas v jeho aktívnej rastovej (anagénnej) fáze, kedy obsahuje najviac farbiva. Počet – percento korienkov v aktívnej fáze je rôzne na jednotlivých častiach tela a je do určitej miery individuálne. Ostatné korienky na danej časti tela sú v kľudovej fáze. Korienky v kľudovej fáze sa skôr či neskôr prebudia a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy. Vo všeobecnosti je najvhodnejší čas na opakovanie 4 – 6 týždňov po predchádzajúcom zákroku.

Priebeh zákroku

 

Na depiláciu IPLkom je vhodná neopálená pokožka. Chĺpky nesmú  byť depilované strojčekom ani akoukoľvek inou metódou, ktorá chĺpky vytrháva (minimálne 6 týždňov pred zákrokom) a mali by byť vyrastené cca 1 mm nad úrovňou kože. Na depilované miesta sa pred zákrokom nanesie chladivý gél, oči sú chránené ochrannými okuliarmi. Ošetrenie je v zásade bezbolestné, veľmi rýchle, trvá v závislosti od rozsahu od 5 do 30 minút. Po ošetrení necítite žiadnu bolesť, môžete sa okamžite zaradiť do bežného života. Zákrok je vhodné opakovať v 4-6 týždňových intervaloch. Laserový lúč pôsobí na chĺpky len v rastovej fáze. Keďže nie všetky chĺpky sú v rovnakom čase v rastovej fáze, pri 1 ošetrení sa nezasiahnu všetky vlasové cibuľky. Zákrok je nutné opakovať v 4-8 sedeniach pre dosiahnutie efektu epilácie. Chĺpky postupne jemnejú a zmenšuje sa počet chĺpkov v ošetrovanej lokalite. Počet opakovaní na dosiahnutie trvalého výsledku je individuálny a závisí ako od dodržania pravidelnosti ošetrenia, tak i od individuálnej genetickej a hormonálnej výbavy jednotlivca. V období zákrokov nie je vhodné slnenie ani solárium. Čím je koža bledšia a chĺpok tmavší, tým lepší je efekt epilácie. Depilovať je možné ktorékoľvek miesto pokryté nežiaducimi chĺpkami. Vynechávajú sa miesta pokryté znamienkami. Táto metóda je vhodná nie len pre ženy, ale i pre mužov s nežiaducim a nadmerným ochlpením

Pozákroková starostlivosť:
Vo väčšine prípadov je depilácia IPL sprevádzaná miernou reakciou pokožky po zákroku. Mierne podráždenie pokožky môže pretrvávať niekoľkých hodín alebo až niekoľko dní. Veľmi zriedkavo sa môžu vyskytnúť aj chrastičky. Následne po zákroku je vhodné depilovanú pokožku ošetrovať masťou Calcium Panthotenicum. 24 hodín po zákroku nepoužívajte na epilovanú pokožku žiadnu kozmetiku ani parfém, vyhýbajte sa saunovaniu a športovaniu. Neodporúča sa opaľovanie a solárium minimálne po dobu 2-3 týždňov po zákroku. Dôležité je tiež používať krém s vysokým ochranným faktorom na depilované časti tela (50 faktor). Pred, ani po zákroku chĺpky nevytrhávajte! V prípade potreby chĺpky skrátke zastrihnutím alebo oholením.

Dlhodobé výsledky:

IPL depilácia odstraňuje nežiadúce ochlpenie natrvalo. Avšak, vzhľadom k fyziológii chlpu a mnohým ďalším faktorom, ktoré ovplyvňujú rast chlpu (prirodzená obnova, hormonálna zmeny, endokrinologické poruchy, gynekologické ochorenia....) nemusia výsledky, vo veľmi nízkom percente prípadov) celkom presne korelovať s teóriou. Nutnosť opakovať ošetrenie je individuálne. dlhodobý výsledok depilácie je potrebné absolvovať dostatočný počet ošetrení v pravidelných intervaloch 4-6 týždnov medzi jednotlivými ošetreniami. Dlhodobé prerušenie ošetrenia viac ako dva mesiace môže spôsobiť stratu dosiahnutého výsledku.

Kontraindikácie - Kedy sa nesmie depilovať:

  • u ľudí, ktorým sa tvoria hypertrofické a keloidné jazvy
  • v prípadoch aktívneho alebo častého výskytu herpetickej infekcie na epilovanej oblasti
  • 6 týždňov po použití epilačných metód, pri ktorých sa vytrháva korienok chlpu (epilácia voskom, vytrhávanie pinzetou, vytrhávanie strojčekom)
  • 6 mesiacov po celkovom používaní prírodných alebo syntetických derivátov vitamínu A
  • retinoidov (ISOTRETINOIN, ROACCUTAN – používaný na liečbu akné)
  • v prípade lokálneho používania retinoidov (RETIN A), alebo bieliacich prípravkov: hydrochinon (stačí vysadiť 2 týždne pred zákrokom)
  • niekoľko mesiacov pred zákrokom sa taktiež neodporúča brať prípravky s vysokým obsahom beta karoténu
  • miesta ošetrené botoxom, tetovanie
  • poškodená alebo zapálená pokožka, plesňové ochorenia, kožné ochorenie, kožný melanóm, chemoterapia, epilepsia, srdcová nedostatočnosť, poruchy obehu krvi, horúčka
  • počas tehotenstva a dojčenia laserovú epiláciu nedoporučujeme

Upozornenie:

·         odporúčaný počet opakovaní 4 – 8 ošetrení (závisí od typu chĺpka, farby a hrúbky)

·         Odstup medzi jednotlivými ošetreniami 4 – 6 týždňov

·         Bezpečné a takmer bezbolestné ošetrenie

·         Ošetrenia od 18 rokov

 

Na epiláciu IPL je vhodná neopálená pokožka. Časti tela, ktoré môžu byť vystavené priamemu či nepriamemu slnečnému žiareniu je vhodné chrániť krémom s vyšším ochranným faktorom. Chĺpky nesmú byť epilované strojčekom ani akoukoľvek inou metódou, ktorá chĺpky vytrháva (minimálne 6 týždňov pred zákrokom). Chĺpky môžu byť holené žiletkou alebo zastrihávané nožničkami. Ideálna dĺžka chĺpkov na vykonanie ošetrenia je 1 – 2 mm.

 

 

Zákazníčka musí dodržiavať všetky pravidlá určené na dosiahnutie optimálneho predpokladaného výsledku:

·         Dodržiavať časové rozpätie, určené medzi jednotlivými sedeniami

·         Nepoužívať žiadne iné spôsoby ošetrenia, než tie, ktoré sa vykonávajú priamo v salóne, resp. ktoré boli vopred prekonzultované a odsúhlasené

·         Nevystavovať sa slnečnému, alebo solárnemu U.V.A. žiareniu, 5 dní pred a 5 dní po ošetrení Pulzným svetlom, (nebezpečenstvo popálenia !)

·         Včas informovať ošetrujúceho o užívaní fotosenzibilných alebo hormonálnych liekov a eventuálne možnosti patologických zmien