IPL – LIEČBA AKNÉ

Sen o bezchybnej pleti najúčinnejšia metóda. Intenzívne pulzné svetlo, pri ktorom dochádza k stimulácií kožného mazu, pôsobí presne do vrstvy pokožky kde vznikajú zápalové procesy a zároveň vylepšuje textúru pleti. Vykonáva sa na všetky typy pleti

 

Akné je jedno z najrozšírenejších kožných ochorení. Najčastejšie sa začína prejavovať v období puberty, pretože vtedy nastáva prudké zvýšenie tvorby pohlavných hormónov a to má za následok zvýšenú tvorbu kožného mazu. Najčastejšie sa akné vyskytuje na miestach kde je najviac mazových žliaz a to: na tvári, chrbte a hrudníku. Veľmi účinnou novinkou v liečbe akné, je využitie intenzívneho pulzného svetla IPL pri ktorom dochádza k zníženiu tvorby kožného mazu. IPL pôsobí presne do vrstvy pokožky, kde vznikajú zápalové procesy. Zároveň dochádza k vylepšeniu textúry kože a redukcii rozšírených pórov. Intenzívne pulzné svetlo IPL je najúčinnejšia forma liečby akné. Ošetrenia však musia byť pravidelné, aby sa dosiahol čo najlepší efekt.

Odporúčame 4-8 ošetrení, vždy minimálne po 4 týždňoch.

 
 

Počet ošetrení a doba medzi jednotlivými ošetreniami je vždy individuálna a nedá sa presne určiť.
Závisí od každého klienta individuálne.

 

V krátkosti o 3 hlavných druhoch akné:

  • Akné vulgaris: Najčastejší druh akné zapríčinený zvýšeným uvoľňovaním testosterónu, zvyčajne v období puberty, v dôsledku čoho  ochádza k nadmernej produkcii tukov a podkožného mazu (sébum), tvorenému v podkožných žľazách. V období puberty testosterón taktiež stimuluje tvorbu keratínu, bielkoviny v koži, ktorý blokuje póry. Tento druh sa vyskytuje najmä na tvári, avšak tiež na chrbte, pleciach a hrudi.
  • Akné conglobata: Rozvinutejšia a tažšia forma akné vulgaris, pričom dochádza k tvorbe cýst a vredov z hĺbkových zapálených a hnisajúcich pustulov, ktoré nedokážu svoj obsah vyplaviť na povrch kože ale namiesto toho infikujú okolité tkanivo.
  • Akné rosacea: Tento stav sa vyskytuje zvyčajne v stredných rokoch, zvyčajne medzi 30 - 40 rokom. Tvár je pokrytá zapálenými vyrážkami podobne ako u akné vulgaris. Tento stav je najviac spôsobený hormonálnou nerovnováhou v období menopauzy, chronickými latentnými plesňovými (parazitárnymi) infekciami, metabolickou nerovnováhou, tráviacimi ťažkosťami a nedostatkom živín, zvyčajne vitamínov skupiny B.

Hlavné príčiny, ktoré prispievajú k vzniku fyziologickej formy akné:

  • Životný štýl má veľmi významný vplyv na pokožku a pokiaľ je škodlivý, môže viesť až k vzniku fyziologického akné. Za škodlivý životný štýl sa považuje nedostatok spánku, stresové situácie a nevyvážená diéta. Týmto spôsobom sa vyvolá reťazová reakcia, ktorá má vplyv aj na mazové žliazky, čím ich stimuluje, aby nepravidelne produkovali prebytočné množstvo mazu. Nepravdivé sú povery o súvislosti medzi stravou a vznikom akné (za hlavných vinníkov bola považovaná čokoláda a salámy).
  • Hormonálna zložka, ide o fyziologickú zložku u žien, predovšetkým v predmenštruačnom období. Testosterón stimulovaný enzýmom 5-reduktázou sa pevne viaže na špecifické receptory androgénov na úrovni mazových puzdier, čím nepravidelne zvyšuje sekréciu mazu.
  • Znečistenie vzduchu, ktoré je typické pre naše mestá, a zafajčené priestory zhoršujú fyziologickú formu akné, pretože molekuly špiny sa ukladajú na pokožke a upchávajú mazové žľazy, čím prispievajú k tvorbe zápalu.
  • Farmakologická liečba. Užívanie niektorých liečiv, ako vedľajší efekt môže spustiť fyziologické akné. Patria mezi nich tie, ktoré obsahujú upchávajúce látky, akými sú vazelína alebo kortizóny.
  • Používanie agresívnych kozmetických prípravkov. Niekedy dochádza k používaniu príliš agresívnych prípravkov bohatých na aktívne tenzidy, zásadité mydlá alebo prípravky obsahujúce vysoké percento antibakteriálnej zložky, ktoré, aj keď sú účinné proti nečistotám, pokožku príliš vysušujú.

Prejavy akné

Akné sa prejavuje rôznymi nedokonalosťami, ale všetky sa zvyčajne vyskytujú na čele, dolných partiách tváre a na brade. Fyziologická forma akné sa teda odlišuje od adolescentnej patológie, ku ktorej dochádza najmä v strednej časti tváre, na chrbte a hrudníku. Nižšie sú uvedené hlavné nekonolasti pri fyzilogickej forme akné:

  • Nepravidelnosti kožného povrchu. Mazové žľazy sú upchaté z dôvodu nadmernej sekrécie mazu a proces nepravidelnej bunkovej obnovy vedie k hyperkeratinizácii. Toto všetko spôsobuje tvorbu mikrocysty.
  • Začervenanie je príznakom staršieho alebo zanedbaného kožného zápalu na úrovni mazových žliaz.
  • Upchaté póry sa nachádzajú predovšetkým na čele a nose a vedú k nedostatočnému okysličeniu pleti, pretože jej bránia v dýchaní.
  • Rozšírené póry súvisia s nadmernou sekréciou mazu a s hromadením mazu, ktorý deformuje steny mazových žliaz.
  • Komedóny. Nadmerná sekrécia kožného mazu bráni odvádzaniu mazu z mazových žliaz, čím sa vytvárajú otvorené komedóny (pri styku so vzduchom mazová zátka zoxiduje a stmavne) alebo uzatvorené komedóny, ktoré sú výsledkom zápalu na úrovni mazových žliaz. Tie vyzerajú ako zvýraznené výstupky v mieste začervenania.
  • Lesk pleti sa vyskytuje predovšetkým na tvári a nose a je spôsobený nadmernou sekréciou mazu, ktorý vychádza z mazových žliaz a rozširuje sa po okolí pokožky.

Všetky tieto nedokonalosti majú spoločný pôvod súvisiaci s dvoma sprievodnými javmi:

  • Nepravidelná sekrécia mazu
    Mazové žľazy produkujú nepravidelné množstvo mazu, ktoré sa nerovnomerne rozvádza po rôznych oblastiach tváre.
  • Zmena keratinizačného procesu
    Proces bunkovej obnovy už neprebieha správne. Bunky v pilosebaceóznom folikule sa odlupujú príliš rýchlo alebo naopak príliš pomaly a spôsobujú upchatie žľazy. Vytvárajú sa zátky z mŕtvych buniek, ktoré zabraňujú vytekaniu mazu.

Pre tento typ pokožky nie sú tradičné prípravky proti akné vhodným riešením s ohľadom na to, že sú príliš agresívne a pokožku vysušujú.